B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Różne typy wad kręgosłupa oraz procedury ich leczenia

Posted on 01/03/2022 7:47am

Garb niezależnie od tego czy też się znajduje na poziomie karku czy też odcinka piersiowego pleców, to coś więcej, niż jedynie dość brzydka zmiana. Im szybciej osoba chora zgłosi się do fachowca, tym większe okażą się szanse na korektę krzywizny.


Skąd pojawia się garb, jakie są jego rodzaje i w jaki sposób można go efektywnie uzdrawiać - na te kwestie postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule. Jeśli zmiany są już w większym stopniu rozległe, to poza gimnastyką powinno się wprowadzić Leczenie farmakologiczne (przede wszystkim leki uśmierzające ból). Poza tym wprowadza się fizykoterapię. Czasami pacjenci zmuszeni są do noszenia specjalnych szelek ortopedycznych, które ułatwiają wyprostować kręgosłup i prawidłowo uczą zachowywania poprawnej, zatem wyprostowanej postawy.


Łódź


migawka - firma
Author: Schwarzwert Naturfotografie
Source: http://www.flickr.com


W niektórych przypadkach (przykładowo gdy kifoza jest związana z infekcją lub guzem) wymagane jest sklep ortopedyczny ciechanów operacyjne. Garb żebrowy to z kolei jeden z symptomów tzw. skoliozy. U osób z tego typu akurat wadą sylwetki kręgosłup zamiast normalnego, lekko łukowatego wygięcia, swoim kształtem może nieco przypominać literę "S". W większej części przypadków skolioza dotyka odcinek piersiowy kręgosłupa lub rozbudowuje się pomiędzy odcinkami piersiowym a lędźwiowym. U ludzi, u których takie skrzywienie jest bardzo duże, skrzywienia wynosi co najmniej 60 stopni, wymagana jest operacja. Zabieg polega na wszczepieniu żelowych aparatów i implantów. Istnieją również specjalne aparaty do masażu.
Schorzenie o nazwie kifoza to konsekwencja utrzymywania niewłaściwej pozycji ciała, przede wszystkim długie spędzanie czasu w pochylonej pozycji. Do kifozy może się również przyczyniać skolioza, zatem boczne skrzywienie kręgosłupa. Niekiedy bywa tak, że kifoza powstaje u osób, które miały infekcję kręgosłupa.

Tags: Kości, Leczenie, bieg