B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Poznaj sposoby, gyż da się wyleczyć taką przypadłość jak jąkanie

Posted on 11/01/2022 7:43am

Jąkanie się jest powszechną dość dysfunkcją w mówieniu, która, spotykana jest częściej u chłopców. Tego typu zaburzenia najczęściej pojawiają się, gdy dziecko zaczyna uczyć się mówić. Rodzice mogą wówczas zaobserwować pierwsze problemy malucha, który ma kłopoty z zachowaniem płynności mowy. Źródeł i przyczyn tego schorzenia jest bardzo dużo, dlatego aby zrozumieć, co dolega naszemu dziecku, powinniśmy się udać do specjalisty.
mowa
Source: flickr.com
Jąkanie się jest wynikiem tego, że nie kontrolujemy skurczów mięśni artykulacyjnych, fonacyjnych i oddechowych. Wynikiem tego rodzaju schorzenia człowiek zaczyna mieć problemy z artykułowaniem pojedynczych głosek, przerywaniem w trakcie wypowiadania się, kilkukrotnym repetowaniu poszczególnych fragmentów zdań i wyrazów. Należy zwrócić szczególną uwagę na osoby, które mają podobną dysfunkcję, ponieważ często celowo unikają one wypowiadania trudnych słów. Może się zdarzyć, że unikanie mówienia poprowadzi do wycofania się z tej aktywności, zamiast polepszeniu stanu rzeczy. Oprócz tego stanem, który prowadzi do alienacji pacjenta jest właśnie jąkanie leczenie (sprawdź: ) z kolei ma pozytywny wpływ na pewność siebie.

Źródeł takich zaburzeń może być wiele. Poza problemami motorycznymi, które zwykle biorą się z wad w budowie aparatu mowy, istnieją również problemy w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mózgu. Może się też czasami zdarzyć taka sytuacja, że jąkanie pojawia się po jakimś czasie, kiedy dziecko zaczęło już poprawnie się wypowiadać. Wtedy należy wziąć pod lupę wszelkie kwestie psychologiczne, ponieważ silne traumatyczne przeżycia także mogą wywołać zaburzenia mowy.Jeśli przyczyny jąkania mają związek z zaburzeniami neurologicznymi, to należy się zwrócić do specjalisty - neurologopedy, który zajmuje się diagnozą i leczeniem osób z tego rodzaju schorzeniami. Neurologopeda (przykładowo: ) może nam bardzo szybko przyjść z pomocą. Jąkanie bowiem to zaburzenie, które praktycznie zawsze jest wyleczalne. Dobre leczenie może wiele zdziałać i znacznie poprawić komfort życia osoby, która zmaga się na co dzień z zaburzeniami mowy. Terapią są zwykle różne ćwiczenia, polegające na trenowaniu samego aparatu mowy. Ćwiczenia takie można robić wszędzie. Oprócz spotkań z terapeutą pacjenci powinni również ćwiczyć w domu.

Spodobał Cię ten artykuł? Zatem sprawdź ponadto to, tutaj również zamieszczono same świetne informacje (https://fabrykaoptyka.pl/), które z pewnością Cię zaciekawią.

W zasadzie to właśnie regularność ćwiczeń gwarantuje sukces terapii.

Tags: terapia, Pacjent, schorzenia, płynności mowy, aspekty psychologiczne, zaburzenia mowy, aparat mowy