B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Jak gotować oszczędnie? Jest sporo interesujących sposobów na niedrogie domowe gotowanie. Poznaj najważniejsze z nich

Posted on 11/10/2022 7:13am

Gotowanie to codzienność, coś z czym spotykamy się każdego dnia. Są mimo to osoby, które nie gotują zupełnie, zamiast tego jedzą na mieście. Jeszcze inni gotują sporadycznie, bo od czasu do czasu im się nie chce, więc chcą na przykład zamówić jedzenie. Przewaga jednak ludzi gotuje, bo tak jest z reguły taniej.

sałatka
Author: Jean L.
Source: http://www.flickr.com
Niestety, nie zawsze tak jest, jak więc sprawić, aby nasze zwykłe gotowanie było jak dogodne cenowo. Przede wszystkim dobrym sposobem jest ustalić jadłospis na tydzień. W taki prosty sposób unikniemy zostawiania resztek, które możemy korzystać kolejnego dnia. Na myśl przychodzi tu bardzo prosty przykład, który mnóstwo z nas zna z autopsji. Dotyczy on popularnych zup domowych, a więc niedzielny rosół (poznaj makaron jajeczny czaniecki) i poniedziałkowa pomidorówka. Powinniśmy zapisywać wydatki na jedzenie. Taka lista może się przydać w policzeniu kosztów miesięcznych na zakupy żywieniowe. W ten sposób najpierw odkryjemy tak zwane „czarne dziury” zbędnych kosztów.
Zupa cebulowa
Author: Międzybrodzkie Makarony
Source: Międzybrodzkie Makarony


W sumie niezwykle dobrym sposobem jest zbieranie rachunków i notowanie każdego z wydatków. Należy też wykorzystać resztki. To znaczy, że powinno się również pomyśleć o resztkach,które pozostają ze składników gotowanych dań. Na przykład taka tego typu chwila występuje w czasie robienia panierki do schabowych. W tego typu momencie zazwyczaj wyrzuca się mąkę, a tak naprawdę możemy przesypać ją do opisanego pojemnika, aby przy kolejnym panierowaniu mieć ją pod ręką. Mnóstwo takich zabiegów można także robić przy przygotowywaniu sałatek przykładowo sałatki jajecznej. Jeżeli jajek będzie za dużo należy je trzymać w lodówce i dodać do następnej potrawy. Sprawdź: przepisy kulinarne na sałatki.

Korzystnie jest przygotowywać przetwory i jednocześnie uniknąć półproduktów, które w końcu sami możemy przyrządzić. A jaka to radość i duma, kiedy będziemy prezentować przykładowo dżem własnej roboty, który na gościach i domownikach zrobi lepsze wrażenie niż taki kupiony ze sklepu. Tak samo należy pomyśleć o innych produktach, na przykład surówka przygotowana samodzielnie będzie tańsza niż kupiona w sklepie. No i na koniec kolejna niezwykle dobra rada, to zrobienie zakupów w opakowaniach zbiorczych. Takie planowanie umożliwi nam określenie, jak mnóstwo potrzebujemy jedzenia w konkretnym miesiącu. Równocześnie unikniemy w taki sposób wyrzucania jedzenia.

Sprawdź również: .

Tags: potrawy, zakupy, przetwory