B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Jak leczyć depresję sezonową?

Posted on 22/04/2022 7:35am

Drażliwość, nadmierna senność, zmniejszenie aktywności. Chwilowy stan? Powinniśmy sprawdzić, czy nie pojawiła się u nas depresja sezonowa. Depresja sezonowa to zaburzenia depresyjne pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące w porach wiosenno-letnich.

depresja sezonowa
Author: reynermedia
Source: http://www.flickr.com
Oznaki choroby występują codziennie lub prawie codziennie i dokuczają nam przez okres co najmniej dwóch tygodni (czytaj więcej).Mimo, iż powody powstawania depresji sezonowej nie są znane, uważa się, iż znaczącym czynnikiem jest niedobór światła słonecznego docierającego do siatkówki naszych oczu. Wpływa ono na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu życiowych czynności. W związku z tym, iż najbardziej prawdopodobną przyczyną powstawania depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego docierającego do nas w okresie jesienno-zimowym, zasadniczym sposobem leczenia tego schorzenia jest fototerapia z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu lamp antydepresyjnych. Terapia opiera się na leczniczym działaniu światła.
depresja
Author: Giuseppe Milo
Source: http://www.flickr.com
Dostrzeżono, iż dawka sztucznego światła korzystnie wpływa na wydzielanie hormonów i przekaźników mózgowych. Z fototerapii możemy korzystać w domowym zaciszu.
Lampa antydepresyjna (zobacz) emituje nam światło w odpowiednim natężeniu. Duże znaczenie ma odległość, w jakiej lampa znajduje się od danej osoby. Taka informacja powinna znajdować się na opakowaniu lub w instrukcji obsługi lampy.

Zaciekawił Cię ten wpis? Namawiamy Cię tym samym dalej (https://awodent.pulawy.pl/dentysta-kazimierz-dolny/) - do naszej kolejnej strony. Tam czekają na Ciebie zajmujące wątki.

Niekiedy słyszy się stwierdzenia, iż w leczeniu depresji sezonowej wskazana jest wizyta w solarium. To kłamstwo, albowiem lampy w solariach nie posiadają działania antydepresyjnego. Lampa antydepresyjna powstała w celu leczenia depresji sezonowej, ale lista dolegliwości, w których potwierdzone zostały jej lecznicze właściwości jest sporo dłuższa. Lampami leczymy np. depresję sezonową, objawy stresu dnia codziennego, stan ogólnego rozbicia i zmęczenia, zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz łagodzenie dolegliwości związanych z przekwitaniem. Zatem, dajmy się skusić na własne słońce w środku zimy.

Tags: terapia, Depresja sezonowa, lampa antydepresyjna