B R A F A sports

w zdrowym ciele zdrowy duch

Jak działać, kiedy okaże się, że posiadamy zaćmę? Musimy w takiej sytuacji zdecydować się na zabieg

Posted on 09/10/2020 10:04am

Zaćma to zmętnienie naturalnie przezroczystej soczewki. Jak wiemy, ta część naszego oka skupia światło na siatkówce, a zmiany na jej powierzchni, jak zaćma – pogarszają proces widzenia. Ta choroba rozwija się powoli z upływem czasu, zdarza się natomiast, iż pojawia się nagle. Zaćma jest częsta u ludzi po 60. roku życia, objawia się aż w 60% populacji w tym wieku.

Zaćma
Author: Bird&Co.
Source: Bird&Co.
Na szczęście możliwa jest operacja zaćmy. Zaleca się ją osobom, które utraciły wzrok, lub mają objawy choroby. Jednak, jeżeli pacjent ma inne schorzenia, które zaburzają wzrok (laserowa korekcja wzroku katowice) to lekarz może odradzić zabieg. Operacja na zaćmę (operacja na zaćmę) nie trwa długo, jest to mniej więcej pół godziny, a podczas jej trwania podaje się leki uspokajające, które obojętnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wyróżniamy trzy podstawowe techniki operacji zaćmy. Pierwszym z nich jest fakoemulsyfikacja.

Jest to najbardziej popularna z metod. W okolicy rogówki robi się niewielkie nacięci przy pomocy mikroskopu operacyjnego. Do oka wprowadza się sondę USG, wykorzystuje ona fale ultradźwiękowe w celu rozpuszczenia zamglenia. Kiedy zaćma jest usunięta wprowadza się sztuczną soczewkę. Następnym typem jest zewnątrztorebkowa operacja tego schorzenia. Stosuje się ją dosyć często w zaawansowanych przypadkach zaćmy - Centrum Lekarskie ALFA.

Robi się większe wcięcie, aby zmiana mogła być usunięta w jednym kawałku. Po tym wstawia się sztuczną soczewkę. Zabieg wymaga większego szycia, robi się po to, aby zamknąć powstałą dużą ranę. Proces zdrowienia trwa dość długo, sam zabieg wymaga środków znieczulających. Następnym z typów jest wewnątrztorebkowa operacja zaćmy. Rozcięcie jest tu znacznie większe niż we wcześniejszej metodzie. Wyjmuje się całą soczewkę, jak i graniczące z nią części.

Badanie u okulisty
Author: iStock
Source: iStock
Soczewka musi być wszczepiona w innym miejscu, najlepiej naprzeciwko tęczówki. W trakcie operacji w miejsce naturalnej soczewki wszczepia się sztuczną. Soczewki tego tego typu często wstawiane są na stałe, nie wymagają jednocześnie konserwacji albo obsługi. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W momencie operacji na sali może przebywać wiele osób z personelu medycznego. Jak operacja nie sprawia silnego bólu, to potrzeba tylko niewielkich ilości leków niwelujących ból. Zabieg zajmuje około dwudziestu minut.

Tags: wzrok, Soczewki, choroba, zabieg, ultradźwięki, środki